مضرات خوردنه زیاد برنج

مضرات خوردنه زیاد برنج

برنج سفید ایرانی و هاشمی یکی از غذاهای اصلی ما ایرانیان است. اما باید بدانید که مضرات خوردن زیاد برنج و همچنین مصرف بیش‌ از حد برنج هاشمی، بسیاری از افراد را دچار مشکلاتی مانند چاقی شکمی و بیماری دیابت می‌کند.

درست است که برنج سفید مواد مغذی در خود دارد که برای بدن لازم هستند، اما زیاده‌روی در مصرف برنج باعث عوارض بسیار خطرناکی می‌شود و برای بعضی از افراد خطرناک است.

برنج هاشمی و ایرانی دارای کربوهیدرات است، که غذای اصلی مغز و باعث عملکرد صحیح اندام‌های بدن می‌شود. مقدار مشخصی از این ماده برای همه انسان‌ها ضروری است. اما مصرف بیش از حد آن می‌تواند باعث بروز بیماری‌های بسیاری شود.

چه کسانی نباید برنج بخورند

بالا رفتن قند خون افراد دیباتی

افرادی که قند و یا دیابت دارند نباید زیاد برنج مصرف کنند. چرا که وجود کربوهیدرات در برنج باعث می‌شود، تا خوردن این ماده قند خون را در بدن افزایش دهد؛ بنابراین ریسک ابتلا به بیماری دیابت نوع 2 را نیز افزایش می‌دهد. علاوه بر این مصرف زیاد از حد برنج و عدم تحرک کافی، باعث چاقی می‌شود، که برای افراد دیابتی خطرناک است.

مضرات خوردن برنج افراد چاق

پس از مصرف برنج با وجود میزان زیادی گلوکز که در آن وجود دارد، در عضله‌های بدن وارد می‌شود و به‌ صورت چربی در آنجا ذخیره می‌شوند. به همین خاطر افرادی که چاق هستند، بیش از افراد دیگر در معرض خطر هستند.

مضرات خوردن برنج افراد چاق

چرا که با افزایش چربی‌های ذخیره‌شده در سلول‌های عضله به‌ ویژه بالا رفتن کلسترول، برای رگ‌های بدن خطرناک است. همچنین وجود میزان بالایی از سدیم در برنج باعث می‌شود تا فشارخون افراد چاق بالا برود و مستعد بیماری‌های مزمن مانند فشارخون شوند.

مشکلات گوارشی و یبوست

(برنج حاوی مقدار زیادی نشاسته است): به دلیل اینکه نشاسته حالت چسبناک دارد، هنگام هضم آن بدن دچار مشکل می‌شود. هضم برنج نسبت به سایر مواد غذایی دشوارتر است و همین هم باعث می‌شود تا مشکلات گوارشی برای افراد به وجود آید.

بنابراین کسانی که خودشان ناراحتی‌های مزمن دارند و از مشکلات گوارشی رنج می‌برند، بهتر است از برنج کمتر استفاده کنند یا از جایگزین‌های آن مانند کربوهیدرات‌های تصفیه‌ شده استفاده کنند.

اختلالات عصبی

بر اساس تحقیقات انجام‌شده مصرف بی‌اندازه برنج سفید می‌تواند باعث بروز مشکلاتی مانند اختلالات عصبی در انسان شود؛ بنابراین افرادی که مشکلات عصبی دارند، بهتر است از برنج سفید به مقدار کم استفاده کنند یا هنگام پخت برنج کمی از شلتوک آن را چرا داخل یک پارچه بگذارند و آن را همراه برنج بپزند.

سندروم متابولیک

سندروم متابولیک یکی از بیماری‌هایی است که بر اثر چاقی‌های شکمی، افزایش قند خون ناشتا و بالا رفتن تری گلیسیرید در بدن ایجاد می‌شود. همچنین کم شدن کلسترول خوب هم یکی از عوامل به وجود آورنده سندروم متابولیک است.

مضرات خوردن برنج در شب

با خوردن برنج در شب، کالری ناشی از کربوهیدرات‌های مازاد دریافتی در بدن به شکل چربی ذخیره می‌شوند.
زمانی که برنج را برای شام مصرف میکنید و بعد از آن فعالیت خاصی انجام نشود، انرژی آزاد شده باعث تغییر روند خواب شده، و در دراز مدت میزان چربی بدن بالا می‌رود که این امر باعث چاقی و دیابت میشود.

گردآوری توسط: گیل کشت

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *