سی دشت

سی دشت گیلان

سی دشت رودبار یک ییلاق بسیار زیبا، که علاوه بر طبیعت بی‌نظیر یک بهشت توت فرنگی های خوشمزه، در اوایل خرداد ماه است. کوه‌های بلند و پوشیده از جنگل‌های سرسبز، دشت‌های وسیع و آب‌وهوای عالی از ویژگی‌های سی دشت محسوب میشود.

روستای سی دشت از جاهای دیدنی شهرستان رودبار است، که می‌تواند فرصت استثنایی برای علاقه‌مندان به گردشگری و طبیعت‌گردی باشد. گردشگران میتواند علاوه بر لذت بردن از منظره‌های دیدنی کوهستانی و استفاده از آب و هوای ییلاقی، برنامه‌ای برای پیاده‌روی، کوه پیمایی و عکاسی در جنگل‌های زیبای اطراف روستای سی دشت داشته باشند.

ییلاق و روستای پس‌طلاکوه سی دشت

در مسیر سی دشت و کمی بالاتر از سی دشت یک ییلاق بسیار زیبا وجود دارد، به نام پس‌طلاکوه که درواقع اسم روستا (پس طلاکوه) است.

یک دشت سرسبز وسیع، آکنده شده از مه و درختان مرتفع که چشم هر ببینده‌ای را خیره میکند.

در مسیر رسیدن به سی دشت، علاوه بر چشم‌انداز روستاها، تپه‌ها و کوه‌های جنگلی، در بهار و تابستان در سمت راست جاده می‌توانید زمین‌های کشاوری برنج را هم ببینید.

همچنین در راه از میان روستای سرسبز پلنگ‌دره و از کنار ورودی غار تاریخی دربند رشی می‌گذرید و در نهایت به روستای سرسبز سی دشت می‌رسید.

بهترین زمان برای سفر به سی دشت

بهترین زمان برای سفر به سی دشت، با توجه به ارتفاع و ییلاقی بودن منطقه، در کنار کوه بلوکات رودبار، اواخر بهار فصل تابستان بهترین زمان برای سفر به سی دشت است.

در تابستان اگر می‌خواهید از رطوبت و هوای شرجی شهرهای حاشیه دریای خزر در امان باشید، انتخاب ییلاقی هم‌چون ییلاق سی دشت رودبار در دامنه کوهستان بهترین انتخاب است، چرا که همیشه خنکی و نسیم سرد خود را دارد.

سی دشت در کنار سد بیجار امامزاده هاشم دوتا از شهرها و روستاهای طبیعتگرد و پرگردش رشت و گیلان بحساب می‌آید.

آدرس و مسیر سی دشت

آدرس مسیر از سمت رشت: اگر از رشت به‌ سمت ییلاق سی دشت حرکت کنید، با عبور از رستم‌آباد، توتکابن، پره‌سر، دفراز، پلنگ‌دره و روستای رشی به روستای سی دشت می‌رسید.

مسیر دسترسی سمت قزوین: از جاده قزوین رشت به رستم آباد رفته و پس از توتکابن، وارد یک جاده دوطرفه و کوهستانی میشوید. در راه از روستاهای مختلف عبور می کنید و حتی میتوانید از روستای استخرگاه هم دیدن کنید.

زیبایی های سی دشت به مزارع توت فرنگی خلاصه نمی شود و جنگل و مناظر بی نظیری دارد که امیدوارم امانت دار خوبی برای طبیعت باشیم و در حفظ آنها و تمیز ماندنشان تلاش کنیم.

امیدواریم این اطلاعات برای شما مفید بوده باشد، و در نهایت پیشنهاد میکنیم حتما یک برنامه برای رفتن به این مکان زیبا بگذارید و ازش لذت ببرید.

گردآوری توسط: گیل کشت

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *